Menu Zavrieť

Laboratórium elektromagnetickej kompatibility

Vedúci laboratória: doc. Dr. Ing. Bystrík Dolník

Laboratórium slúži na vedecko-výskumné účely, pre výučbu študentov prvého, druhého a tretieho stupňa štúdia na Katedre elektroenergetiky, FEI. V laboratóriu možno excelentným spôsobom zlúčiť oblasti EMC technických zariadení a EMC biologických systémov. V oblasti EMC technických zariadení možno riešiť problémy, ktoré sa reálne vyskytujú v automobilovom priemysle, v telekomunikáciách ako aj v oblasti silnoprúdovej elektrotechniky.

Predmety a výstupy vzdelávania:

  • Inžinierske štúdium: Predmet Elektromagnetická kompatibilita: (základné znalosti a vedomosti v oblasti EMC technických zariadení a biologických systémov, vznik a šírenie elektromagnetického rušenia, eliminovanie vplyvu rušenia na elektronické zariadenia, účinky impulzných javov v sieťach nn na elektronické zariadenia, princípy návrhu plošných spojov s ohľadom na elektromagnetickú imunitu, spôsoby tienenia a zemnenia elektronických zariadení).
  • Doktorandské štúdium: Predmet Teoretická elektroenergetika: získanie prehĺbujúcich teoretických vedomostí,  s využitím najnovších poznatkov výskumu a trendov vývoja  elektroenergetiky. – modelovanie prvkov v elektrizačnej sústave. Osvojenie nových metód analýzy elektrizačných sústav. Schopnosť riešiť vlnové procesy na vedeniach vlnové procesy na vedeniach, modelovať a analyzovať elektromagnetické polia, riešiť povrchové javy pri prenose elektrickej energie, skúmať elektromagnetické prechodné javy.
  • Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.

Súčasťou laboratória EMC je bezodrazová komora, ktorá slúži na meranie elektromagnetickej interferencie (EMI) elektrických a elektronických zariadení vo frekvenčnom rozsahu od 30 Hz do 18 GHz a bezodrazový tranzverzálny vlnovod (GTEM), v ktorom možno robiť testy vyžarovania a imunity podľa normy IEC 61000-20 na technických zariadeniach. Výhoda GTEM je v tom, že testy možno robiť až do oblasti GHz s možnosťou rozšírenia až do 20 GHz. GTEM zároveň slúži pre oblasť skúmania vplyvu elektromagnetických polí na biologické systémy, čím sa rozšíri aj možnosť spolupráce s akademickými inštitúciami a priemyslom, ktoré sú orientované do oblasti medicíny, resp. im podobnými inštitúciami.

Merania EMI možno robiť pomocou umelej siete (LISN) a špeciálneho meracieho systému s prednastavenými filtrami podľa EN a IEC noriem. Merací systém možno pripojiť aj k špeciálne upraveným EMC anténam na meranie EMI vyžarovaním a pomocou dodaného príslušenstva sond aj na detekciu blízkeho elektrického alebo magnetického poľa čím možno ľahko a rýchlo lokalizovať miesto poruchy, príp. miesto zdroja rušiacich signálov. Výhody špeciálneho meracieho systému nájdu využitie takmer vo všetkých oblastiach elektrotechniky a iných vedných disciplínach.

V laboratóriu EMC možno robiť harmonickú analýzu prúdu v napájaní elektrických spotrebičov a napäťové fluktuácie, odolnosť elektrických zariadení voči prepätiam atmosférickej povahy, voči tranzientnému rušeniu v napájacej sieti, poklesom a krátkodobému prerušeniu napäjania.

Laboratórium EMC je vybavené modernou technikou:

  • semi-bezodrazová komora
  • bezodrazový tranzverzálny vlnovod 20 GHz
  • spektrálny analyzátor Agilent N9038A, 26,5 GHz
  • generátor signálov 26,5 GHz
  • umelá sieť LISN
  • vysokofrekvenčný zosilňovač AR 50W 1000 RF
  • EMC antény
  • Sondy blízkeho poľa