Vedúci laboratória: Ing. Ján Zbojovský, PhD.
Laboratórium techniky vysokých napätí je zamerané na výskumné účely, laboratórne skúšanie a testovanie pre priemysel, ako aj pre účely výuky na Katedre elektroenergetiky. Výskumná časť je zameraná na problematiku v oblasti techniky vysokých napätí, na životnostné testy elektroizolačných materiálov, na skúšky elektrickej prieraznej pevnosti elektrickej izolácie a na niektoré oblasti z elektroenergetiky. Výuka v laboratóriu pre študentov je zameraná na praktické laboratórne cvičenia s cieľom overovania teoretických znalostí a získania zručností s meracou technikou. Laboratórne cvičenia sa realizujú pre študentov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia z týchto predmetov: Technika vysokých napätí, Elektromagnetická kompatibilita, Ochrana počítačových sietí, Prepätia v elektrických sieťach, Diagnostika elektroenergetických zariadení.
Predmety a výstupy vzdelávania:
- Bakalárske štúdium: Predmet Meranie v elektroenergetike (základné vedomosti z teórie merania a metrológie, stanovovanie neistôt merania, praktické zručnosti pri realizácii meraní v elektroenergetike a spracovaní dokumentácie o meraní)
- Bakalárske štúdium: Predmet Technika vysokých napätí (základné poznatky súvisiace s využitím vysokých napätí v elektrotechnike, teoretické poznatky o fyzikálnych procesoch a dejoch prebiehajúcich v plynných, kvapalných a pevných izolantoch)
- Bakalárske štúdium: Predmet Profylaktika elektroenergetických zariadení (základné poznatky o princípoch a metódach profylaktiky elektroenergetických zariadení, o meracích, testovacích a skúšobných zariadeniach v oblasti techniky vysokých napätí)
- Inžinierske štúdium: Predmet Diagnostika v elektroenergetike (vedomosti a znalosti o správnom využití prevádzkovej diagnostiky na určenie zmien izolačného systému elektroenergetického zariadenia v dôsledku prevádzkového namáhania pre včasné odhalenie poruchy a zvýšenie jeho životnosti)
- Inžinierske štúdium: Predmet Prepätia v elektrických sieťach (získanie poznatkov o vzniku prepätí v elektrických sieťach pre rozličné prevádzkové podmienky, používanie správnej terminológie a symboliky, získanie odborných kompetencií pri využívaní PC techniky a softvéru na riešenie prepätí vznikajúcich v prevádzke pomocou simulačného programu EMTP ATP )
- Doktorandské štúdium: Predmet Dizertačný projekt: Osvojenie si metód vedeckej práce. Prehĺbenie vedomostí z oblasti témy dizertačnej práce. Intenzívnym výskumom dosiahnuť pôvodné vedecké výsledky, akceptovateľné na medzinárodnej úrovni. Doktorand sa vie preukázať schopnosťou tvorivej samostatnej aj tímovej práce pri riešení vedecko-výskumnej úlohy alebo projektu formou prezentovania výsledkov vo forme vedeckých publikácií, v časopisoch a na konferenciách, účasťou v riešiteľských kolektívoch grantových úloh a pod. Je schopný formulovať ciele dizertačnej práce a metódy, ktoré vedú k splneniu jej cieľov. Je schopný navrhnúť a aplikovať vedecké postupy riešenia. Vie prezentovať postupy a dosiahnuté výsledky svojej vedeckej práce.
- Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.
Laboratórium je vybavené štandardnými elektrickými zariadeniami ako aj modernou meracou aparatúrou. V laboratóriu sú inštalované tieto zariadenia:
- zdroj striedavého vysokého napätia 0–100 kV fy. TuR
- vysokonapäťový usmerňovač 0–100 kV
- zdroj striedavého a jednosmerného vysokého napätia BAUR PGK 70H, AC 50 kV / DC 70 kV, 40 mA / 20 mA
- guľové iskrište s priemerom 5 cm
- elektrostatický kilovoltmeter C196 30 kV
- elektrostatický kilovoltmeter C100 75 kV
- kapacitný delič 35 kV
- kombinovaný delič 100 kV
- Osciloskop Tectronics
- Prepäťové ochrany triedy B, C a D.
- Impulzný generátor napätia (1,2/50 µS, 100 kV)
- Impulzný generátor prúdu (6 kV, 40 kA 8/20).