Vedúci laboratória: Ing. Ján Zbojovský, PhD.
Opis laboratória:
Laboratórium slúži na výučbové a vedecko-výskumné účely. Prebiehajú tu laboratórne cvičenia a konzultácie pre študentov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia na Katedre elektroenergetiky. Výučbové technické vybavenie je zamerané najmä na oblasť projektovania v elektroenergetike s využitím programov Eplan, Progecad a Dialux, diagnostických metód v oblasti vysokonapäťových izolačných systémov a na iné oblasti elektroenergetiky, v ktorých sa vyžaduje výpočtová technika. Laboratórium je vybavené 12 študentskými klientskými stanicami a jednou učiteľskou počítačovou stanicou. Laboratórium je doplnené o modernú interaktívnu prezentačnú techniku vo forme interaktívnej dotykovej tabule umožňujúcej prezenčnú výučbu ako aj diaľkovú formu prezentácie a výučby a širokouhlého projektora so snímacou kamerou pre snímanie tlačených podkladov.Miestnosť disponuje väčším počtom miest na sedenie, preto sa využíva aj pre rôzne seminárne a bilaterálne rokovania.
Laboratórium disponuje softvérovým vybavením ako: návrhové systémy ProgeCAD a gEDA, EPLAN, Cenkros, virtuálne inžinierske prostredie Keysight VEE Pro, simulačné programy Matlab, Octave, FEMM.
Predmety a výstupy vzdelávania:
- Bakalárske štúdium: Predmet Základy elektrotechnického inžinierstva (Základné znalosti a zručnosti v oblasti riešenia jednosmerných obvodov, tvorby technickej dokumentácie)
- Bakalárske štúdium: Predmet Základy projektovania v elektroenergetike (Rozširujúce znalosti z oblasti projektovania v elektroenergetike. Kompetencie vo využívaní softvérových nástrojov progeCAD, EPLAN a Cenkros pre prípravu projektovej dokumentácie.)
- Bakalárske štúdium: Predmet Poruchy v elektrizačnej sústave (základné vedomosti zo spôsobov prevádzky elektrických sietí, výpočtov skratových pomerov a ich analýzy v elektrizačných sústavách pri rôznych typoch symetrických a nesymetrických skratov a zemných spojeniach)
- Inžinierske štúdium: Predmet Automatizácia v elektroenergetike ( základy z teórie riadenia a matematického modelovania systémov, princípy a aplikácia regulátorov na riadenie procesov v elektroenergetike)
- Inžinierske štúdium: Predmet Kvalita a spoľahlivosť dodávky elektrickej energie (základné poznatky o ukazovateľoch kvality elektrickej energie, na základe problémovo orientovaných príkladov získanie poznatkov o vzniku a dôsledkoch zhoršenej kvality elektrickej energie a o možnostiach jej skvalitnenia) Študent taktiež získa poznatky z oblasti spoľahlivosti dodávky elektrickej energie, metódami jej výpočtu a spôsobmi jej vyhodnocovania.
- Inžinierske štúdium: Predmet Elektromagnetická kompatibilita (základné znalosti a vedomosti v oblasti EMC technických zariadení a biologických systémov, vznik a šírenie elektromagnetického rušenia, eliminovanie vplyvu rušenia na elektronické zariadenia, účinky impulzných javov v sieťach nn na elektronické zariadenia, princípy návrhu plošných spojov s ohľadom na elektromagnetickú imunitu, spôsoby tienenia a zemnenia elektronických zariadení).
- Inžinierske štúdium: Predmet Projektovanie osvetľovacích sústav (oboznámenie sa s normatívnymi požiadavkami a návrhom osvetľovacích sústav vnútorných a vonkajších pracovných miest, núdzového osvetlenia, športovísk, pozemných komunikácií a iluminácie budov)
- Inžinierske štúdium: Predmet Elektrické siete (základné vedomosti z oblasti riešenia mechanických pomerov, návrhu vonkajších elektrických vedení a z problematiky jednosmerných prenosov)