Vedúci laboratória: doc. Ing. Zsolt Čonka, PhD.
Laboratórium je určené na štúdium parametrov a prevádzky ES. Hlavnou funkciou laboratória je zabezpečiť vzdelávací proces študentov. Laboratórium slúži aj k potrebám aplikovaného výskumu.
Predmety a výstupy vzdelávania:
- Bakalárske štúdium: Predmet Prevádzka elektrární (Základné znalosti a zručnosti v oblasti pripájania generátora k sieti metódou presnej synchronizácie).
- Bakalárske štúdium: Predmet Elektrické inštalácie a stanice (Základné znalosti a zručnosti v oblasti ovládania spínacích prvkov v elektrických staniciach, realizácia blokovacích podmienok pri spínaní).
– Konštrukčné riešenie rozvodných zariadení nn, vn, vvn, zvn. - Doktorandské štúdium: Predmet Teoretická elektroenergetika: získanie prehĺbujúcich teoretických vedomostí, s využitím najnovších poznatkov výskumu a trendov vývoja elektroenergetiky. – modelovanie prvkov v elektrizačnej sústave. Osvojenie nových metód analýzy elektrizačných sústav. Schopnosť riešiť vlnové procesy na vedeniach vlnové procesy na vedeniach, modelovať a analyzovať elektromagnetické polia, riešiť povrchové javy pri prenose elektrickej energie, skúmať elektromagnetické prechodné javy.
- Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.
- Doktorandské štúdium: Predmet Analýza elektrizačnej sústavy: Rozšírenie teoretických poznatkov získaných v druhom stupni štúdiá o najnovšie výsledky výskumu a trendy vývoja v oblasti riadenia a prevádzky elektrizačnej sústavy s využitím prvkov umelej inteligencie. Schopnosť aplikácie informačných a riadiacich systémov pri riešení stability elektrizačnej sústavy a jednosmerných prenosov elektrickej energie. Získanie rozširujúcich poznatkov o degradačných procesoch zariadení elektrizačnej sústavy o špecifikách TVN pri jednosmerných vedeniach ZVN. Schopnosť riešiť technické problémy prevádzky elektrizačných sústav v rámci UCTE a problémy racionalizácie spotreby elektrickej energie. Vedomosti o princípe a schopnosť pracovať v podmienkach liberalizovanom trhu s elektrinou.
- Doktorandské štúdium: Predmet Dizertačný projekt: Osvojenie si metód vedeckej práce. Prehĺbenie vedomostí z oblasti témy dizertačnej práce. Intenzívnym výskumom dosiahnuť pôvodné vedecké výsledky, akceptovateľné na medzinárodnej úrovni. Doktorand sa vie preukázať schopnosťou tvorivej samostatnej aj tímovej práce pri riešení vedecko-výskumnej úlohy alebo projektu formou prezentovania výsledkov vo forme vedeckých publikácií, v časopisoch a na konferenciách, účasťou v riešiteľských kolektívoch grantových úloh a pod. Je schopný formulovať ciele dizertačnej práce a metódy, ktoré vedú k splneniu jej cieľov. Je schopný navrhnúť a aplikovať vedecké postupy riešenia. Vie prezentovať postupy a dosiahnuté výsledky svojej vedeckej práce.
Laboratórium poskytuje študentom možnosť simulovať na modeli elektrárne rôzne prevádzkové stavy ako napríklad, fázovanie generátora k sieti, regulácia otáčok, regulácia budenia a ďalšie. Model poskytuje reálny prehľad o elektrických veličinách v elektrizačnej sústave. Fyzikálny model umožňuje študentom overovať si svoje teoretické poznatky a získavať skúsenosti blížiace sa k reálnym stavom v sieti.
Model elektrárne je možné ovládať ručne, alebo diaľkovo z PC pomocou SCADA systému. Model pozostáva z motorom poháňaného generátora s meraním napätia, prúdu, frekvencie a dodávaného výkonu. Panel obsahuje synchromeranie pre možnosť fázovania k sieti. Model ďalej pozostáva z rozvodne s jedným systémom prípojníc. Model umožňuje pripájanie a odpájanie rôznych typov záťaží ako aj reguláciu budenia generátora.
Laboratórium je tiež vybavená funkčným skriňovým rozvádzačom 22kV s odpojovačom, výkonovým vypínačom a ochranou ABB REF 543. Prvky rozvádzača je možné ovládať ručne z panela rozvádzača, alebo cez rozhranie ochrany.
V laboratóriu prevádzky ES prebieha výuka v predmete Riadenie prevádzky ES a Elektrické ochrany v ES.