Vedúci laboratória: doc. Ing. Jaroslav Džmura, PhD.
Laboratórium je zamerané na podporu výučby v oblasti inteligentných elektroinštalačných systémov z hardvérovej ako aj zo softvérovej stránky. Je možné skúmať vplyv rôznych architektúr inteligentných elektroinštalačných systémov na ich efektivitu, resp. na zložitosť aplikácie, nastavenia systému a ich používania.
Predmety a výstupy vzdelávania:
- Inžinierske štúdium Predmet Automatizované elektroinštalačné systémy (Základné znalosti a zručnosti v oblasti programovania automatizovaných elektroinštalačných systémov. Kompetencie vo využívaní softvérových nástrojov ETS (Engineering Tool Software) a iDM3 (iNELS3 Designer & Manager))
- Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.
V laboratóriu je priamo možné meniť existujúci demonštračný inteligentný elektroinštalačný systém pridávaním alebo odoberaním jeho stavebných prvkov, napr. koncových zariadení, riadiacich, centrálnych alebo ovládacích jednotiek. Je tiež možné meniť konfiguráciu postaveného systému a modelovať tak chovanie reálnej aplikácie takéhoto systému. Konfigurácia a ovládanie systému prebieha po zbernici EIB cez príslušný protokol pomocou PC techniky.
Vybavenie laboratória:
- PC pre konfiguráciu systému s pripojením na internet.
- Zbernica EIB.
- Ovládací panel Siemens Touch Manager.
- Koncové ovládané zariadenia: stolné svietidlo, žiarivkové svietidlo s predradníkom DALI.
- Ovládané žalúzie.
- Snímače teploty, osvetlenia a dymu.
- LOGO.
- Programovateľné spínacie prvky.