Menu Zavrieť

Laboratórium elektrických ochrán

Vedúci laboratória: doc. Ing. Zsolt Čonka, PhD.

Laboratórium  elektrických ochrán

Laboratórium je určené na meranie ako aj na skúšanie elektrických ochrán a zariadení slúžiacich na implementáciu ochrán do elektrizačnej sústavy. Hlavnou funkciou laboratória je zabezpečiť vzdelávací proces študentov. Laboratórium slúži aj k potrebám aplikovaného výskumu.

Predmety a výstupy vzdelávania:

  • Bakalárske štúdium: Predmet Elektrické ochrany v elektrizačnej sústave (základné vedomosti z princípov analógových a digitálnych ochrán, spôsobov chránenia elektrických vedení a elektroenergetických zariadení)
  • Inžinierske štúdium: Predmet Systémy chránenia v elektrizačnej sústave (PP) (vedomosti o systémoch chránenia, merania, monitorovania a riadenia elektrických zariadení. Princíp komunikácie s inteligentnými elektronickými zariadeniami.   Navrhovanie a testovanie komplexných systémov chránenia energetických celkov.)
  • Doktorandské štúdium: Predmet Teoretická elektroenergetika: získanie prehĺbujúcich teoretických vedomostí, s využitím najnovších poznatkov výskumu a trendov vývoja elektroenergetiky. – modelovanie prvkov v elektrizačnej sústave. Osvojenie nových metód analýzy elektrizačných sústav. Schopnosť riešiť vlnové procesy na vedeniach vlnové procesy na vedeniach, modelovať a analyzovať elektromagnetické polia, riešiť povrchové javy pri prenose elektrickej energie, skúmať elektromagnetické prechodné javy.
  • Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.
  • Doktorandské štúdium: Predmet Analýza elektrizačnej sústavy: Rozšírenie teoretických poznatkov získaných v druhom stupni štúdiá o najnovšie výsledky výskumu a trendy vývoja v oblasti riadenia a prevádzky elektrizačnej sústavy s využitím prvkov umelej inteligencie. Schopnosť aplikácie informačných a riadiacich systémov pri riešení stability elektrizačnej sústavy a jednosmerných prenosov elektrickej energie. Získanie rozširujúcich poznatkov o degradačných procesoch zariadení elektrizačnej sústavy o špecifikách TVN pri jednosmerných vedeniach ZVN. Schopnosť riešiť technické problémy prevádzky elektrizačných sústav  v rámci UCTE a problémy racionalizácie spotreby elektrickej energie. Vedomosti o princípe a schopnosť pracovať v podmienkach liberalizovanom trhu s elektrinou.
  • Doktorandské štúdium: Predmet Dizertačný projekt: Osvojenie si metód vedeckej práce. Prehĺbenie vedomostí z oblasti témy dizertačnej práce. Intenzívnym výskumom dosiahnuť pôvodné vedecké výsledky, akceptovateľné na medzinárodnej úrovni. Doktorand sa vie preukázať schopnosťou tvorivej samostatnej aj tímovej práce pri riešení vedecko-výskumnej úlohy alebo projektu formou prezentovania výsledkov vo forme vedeckých publikácií, v časopisoch a na konferenciách, účasťou v riešiteľských kolektívoch grantových úloh a pod. Je schopný formulovať ciele dizertačnej práce a metódy, ktoré vedú k splneniu jej cieľov. Je schopný navrhnúť a aplikovať vedecké postupy riešenia. Vie prezentovať postupy a dosiahnuté výsledky svojej vedeckej práce.

V laboratóriu elektrických ochrán prebieha výuka v dvoch predmetoch a to: Elektrické ochrany v elektrizačných sústavách a Systémy chránenia v elektrizačnej sústave.

Predmet Elektrické ochrany v elektrizačných sústavách je povinný predmet, ktorý musia absolvovať všetci študenti odboru elektroenergetika v 3. ročníku Bc. štúdia. Absolvovaním predmetu získajú študenti znalosti z oblasti princípov činností rôznych typov ochrán od elektromechanických až po moderné digitálne ochrany, ako aj zo spôsobov chránenia elektrických vedení a elektrických strojov. 

Predmet Systémy chránenia v elektrizačnej sústave študent získa základné vedomosti z metód návrhu systémov chránenia jednotlivých prvkov elektrizačnej sústavy, rovnako i ucelených celkov, akú sú: systémy chránenia elektrárenských blokov, elektrických staníc a elektrických prenosových a distribučných sietí. V laboratóriu sa vykonávajú nasledovné činnosti:

Skúšanie pomocných zariadení elektrických ochrán

Laboratórium disponuje rôznymi typmi prístrojových transformátorov prúdov, napätia, prúdovými a napäťovými senzormi  na ktorých si študenti overujú ich správnu činnosť. Nesprávny výber, alebo fungovanie PNP a PTN pre jednotlivé aplikácie výrazne ovplyvní činnosť elektrickej ochrany. Preto je overovanie a znalosť princípu činností jednotlivých prístrojových transformátorov veľmi dôležitým aspektom v chránení ES.


Rôzne typy prístrojových transformátorov prúdov, napätia, prúdové a napäťové senzory

Skúšanie digitálnych ochrán

Laboratórium poskytuje možnosť sekundárnej skúšky digitálnych ochrán pomocou zariadenia Omicron CMC 156, COMPANO 100 a SEL 4000. Skúšanie digitálnych ochrán pozostáva z výpočtovej časti, kde študenti využitím svojich teoretických znalostí numericky určia jednotlivé parametre potrebné pre správne nastavenie ochrán. Následne tieto údaje zadajú ručne alebo pomocou softvéru ACSELERATOR QUICKSET do konkrétnej ochrany a ochranu otestujú pomocou softwaru Omicron Test Universe a zariadenia Omicron CMC 156, alebo SEL 4000. 

Laboratórium je vybavené širokou škálou digitálnych ochrán ako aj reálnymi VN rozvodnými skriňami s integrovanou ochranou, odpojovačom a výkonovým vypínačom.

  • Digitálna ochrana terminálu vývodu SEL 751A
  • Digitálna ochrana terminálu vývodu SEL 751 – s dotykovým displejom
  • Digitálna transformátorová ochrana SEL 787
  • Digitálna generátorová ochrana SEL 700GT
  • Digitálna generátorová ochrana SEL 700G
  • Digitálna ochrana SEL 421
  • Digitálna trojbodová porovnávacia ochrana SEL 387E
  • Digitálna ochrana ABB REF543
  • Digitálna ochrana ABB REX 521
  • Testovacie zariadenie ochrán Omicron CMC 156
  • Testovacie zariadenie ochrán Omicron COMPANO 100
  • Testovacie zariadenie ochrán SEL 4000
  • Digitálna ochrana ABB REF615
  • Digitálna ochrana ABB RED615
  • Digitálna ochrana ABB SPAM 150 C
  • Digitálna ochrana ABB SPAJ 140 C
  • Digitálna ochrana MiCOM P139
  • Digitálna ochrana SIEMENS SIPROTEC 7UM61
  • Digitálna ochrana SIEMENS SIPROTEC 7SJ63
Digitálne ochrany od rôznych výrobcov
12 kV rozvodňa plne vyzbrojená s ochranou SIEMENS SIPROTEC 7SJ63