Vedúci laboratória: doc. Ing. Jaroslav Džmura, PhD.
Laboratórium diagnostiky a profylaktiky slúži na vedecko-výskumné účely a pre vypracovávanie záverečných prác študentov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia a dizertačných prác doktorandského štúdia na katedre Elektroenergetiky. V laboratóriu sa skúmajú elektrofyzikálne vlastnosti kvapalných a pevných vysokonapäťových izolačných materiálov. Skúma sa ich zmena počas starnutia pri urýchlenom tepelnom namáhaní. Laboratórium je vybavené prístrojmi a zariadeniami, pomocou ktorých je možné skúmať kapacitu a stratový činiteľ izolačných materiálov. V laboratóriu sa nachádzajú dve programovateľné pece, v ktorých je možné realizovať tepelné starnutie izolačných materiálov. Na meranie elektrických vlastností sa v laboratóriu nachádza manuálny a automatický mostík na meranie kapacity a stratového činiteľa izolačných systémov od firmy TETEX.
Predmety a výstupy vzdelávania:
- Bakalárske štúdium: Predmet Profylaktika elektroenergetických zariadení (základné poznatky o princípoch a metódach profylaktiky elektroenergetických zariadení, o meracích, testovacích a skúšobných zariadeniach v oblasti techniky vysokých napätí)
- Inžinierske štúdium: Predmet Diagnostika v elektroenergetike (vedomosti a znalosti o správnom využití prevádzkovej diagnostiky na určenie zmien izolačného systému elektroenergetického zariadenia v dôsledku prevádzkového namáhania pre včasné odhalenie poruchy a zvýšenie jeho životnosti)
- Doktorandské štúdium: Predmet Vedecká činnosť 1-5.: Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti.
- Doktorandské štúdium: Predmet Dizertačný projekt: Osvojenie si metód vedeckej práce. Prehĺbenie vedomostí z oblasti témy dizertačnej práce. Intenzívnym výskumom dosiahnuť pôvodné vedecké výsledky, akceptovateľné na medzinárodnej úrovni. Doktorand sa vie preukázať schopnosťou tvorivej samostatnej aj tímovej práce pri riešení vedecko-výskumnej úlohy alebo projektu formou prezentovania výsledkov vo forme vedeckých publikácií, v časopisoch a na konferenciách, účasťou v riešiteľských kolektívoch grantových úloh a pod. Je schopný formulovať ciele dizertačnej práce a metódy, ktoré vedú k splneniu jej cieľov. Je schopný navrhnúť a aplikovať vedecké postupy riešenia. Vie prezentovať postupy a dosiahnuté výsledky svojej vedeckej práce.
Prístrojové vybavenie:
- 2x sušička Memmert UF 55
- Sheringov vyvažovací mostík TETTEX AG,
- Sheringov automatický vyvažovací mostík TETTEX AG,